Чи знаєте ви, що у білокачанної капусти є родич, який на свій смак точно нагадує смак качан? Це кольрабі – ніжний та соковитий овоч, назва якого у перекладі з німецької означає «капустяна ріпа».
У їжу використовується стеблоплід – сильно потовщене кулясте стебло. Колір його зовні, залежно від сорту, може бути білувато-зеленим, зеленим або синефіолетовим, а ось м’ясиста серцевина завжди біла. За вмістом вітамінів та інших корисних речовин кольрабі перевершує всі інші види капусти. Так, вітаміну С у ній не менше, ніж у лимоні!
Кольрабі – рослина невибаглива, холодостійка, скоростигла і врожайна. Ранні сорти готові до вживання вже за 60 днів після посіву. Кольрабі можна вирощувати розсадою (для раннього споживання) або висівати насіння прямо в ґрунт, причому в кілька термінів: з початку травня до кінця липня.
Ґрунти підходять будь-які, але тільки не кислі (їх необхідно вапнувати). Під перекопування внесіть цебро компосту або перегною, по сірниковій коробці суперфосфату і калійної солі (краще з осені, щоб встигли до весни розчинитися) і 1 ст. л. аміачної селітри на кожний квадратний метр.
Попередньо замочене насіння зашпаровуйте на глибину 2-3 см. Оскільки розташування листя у кольрабі досить рідке, то розміщувати її можна вдвічі густіше, ніж білокачанну капусту: рядами через 35 – 40 см, з відстанню між рослинами в ряду 25-30 см. До речі, завдяки невеликому листовому апарату кольрабі – найпосухостійкіший вид капусти, але все ж таки хороший урожай можна отримати лише при регулярних поливах.
Навесні висадіть розсаду в 8 ґрунтів на відстані 50 см один від одного. Відростаючі квіткові стебла обов’язково підв’язують до опор, щоб вони не обломилися: квітконос може досягти висоти 2 метри! Насіння зберігає схожість 4-5 років.
У їжу можна використовувати не тільки стеблоплід, але і молоде листя кольрабі, розташоване на верхівці. А старіше листя, що формується на вузлах стеблеплода, я відварюю, подрібнюю і використовую для приготування других страв.