Огірок

Огірок – однорічна рослина сімейства гарбузових, батьківщиною якого є тропічні та субтропічні райони Індії та Китаю. В Україні культура відома з XVI ст.
Волога
До початку періоду цвітіння огірок поливають помірно, по 3-4 л на 1 м2 кожні 6-8 днів. Під час плодоношення полив проводять частіше через кожні 2-4 дні з розрахунку 6-10 л на 1 м2. Не слід поливати рослину сильним струменем води, оскільки це може призвести до розмиття кореневої системи, а також пошкодити листя та стебла. Відносна вологість повітря при вирощуванні огірків має становити щонайменше 70%.


В огірках міститься близько 2% цукрів, 1% білкових речовин, 0,1% жиру, 0,7% клітковини, а також мінеральні солі, йод та вітаміни. Плоди не багаті на поживні речовини, але корисні через наявність ферментів, які сприяють кращому засвоєнню білкових продуктів.

Фото огірка від ТМ Сійко


Тепло
Огірок – теплолюбна культура, яка не виносить заморозків. При температурі близько 15 ° С рослини уповільнюють ріст, а при нижчих показниках повністю його припиняють. Оптимальна температура для вегетації огірка становить від 25 до 30 °С.
Світло
Рослини тих сортів, які призначені для вирощування у відкритому ґрунті, потребують гарного освітлення. В цілому ж огірок є найневибагливішою до світла культурою серед рослин сімейства гарбузових. Однак слід пам’ятати про те, що нестача освітлення затримує цвітіння рослин на 1-2 тижні.

Грунт
Огірок добре росте на легких, добре аерованих родючих легкосуглинистих або супіщаних ґрунтах. Водонепроникні, глинисті або кислі ґрунти перед висадкою огірка слід покращити. Рослина не переносить близького розташування поверхні грунтових вод. Найкращими попередниками огірка на садовій ділянці є капуста, картопля, томати, цибуля, бобові культури. Не можна садити огірок після гарбузових культур та буряків.
Підготовка насіння
Огірки можна вирощувати як розсадним способом, так і посівом насіння в ґрунт. Посів насіння у відкритий ґрунт виробляють після того, як ґрунт достатньо прогріється (у середній смузі України це відбувається у середині травня). Попередньо, за 2 місяці, насіння прогрівають, що призводить до знезараження та знижує ймовірність виникнення різних захворювань. Для прогрівання насіння підвішують у марлевому мішечку біля батареї центрального опалення на добу. Перед посівом насіння замочують на 12 годин.
Посів насіння
У відкритий ґрунт насіння висівають на глибину
2 см рядками з відривом 10–15 див друг від друга. Відстань між рядками має становити 50-70 см. У кожну лунку сіють по 2-3 насіння. З появою сходів їх проріджують, залишаючи в лунці по одному паростку.

Вирощування розсади
Насіння на розсаду висівають у торф’яні горщики або інші індивідуальні ємності, наповнені живильною сумішшю, що складається з торфу, перегною, городної або дернової землі. Ґрунтову суміш ретельно перемішують, насипають у горщики. У кожну ємність висаджують по 2 насінини, присипають ґрунтом, а потім поливають теплим розчином наступного складу: 2 столові ложки гноївки, 1/3 чайної ложки мідного купоросу і 1 столова ложка сечовини, розведені в 10 л води. Посіви накривають поліетиленовою плівкою. Після появи сходів плівку видаляють. Якщо проросли обидва насіння, один сіянець видаляють.
Догляд за розсадою
При посіві насіння безпосередньо в пасма відкритого ґрунту засіяну ділянку вкривають поліетиленовою плівкою. Крім того, розсаду можна вирощувати у домашніх умовах на підвіконні. Після появи сходів температура повітря у приміщенні має становити 13–16 °С.
Огірок погано переносить пересадку, тому сходи не пікірують, а розсаду висаджують у відкритий ґрунт разом із грудкою землі.
Після утворення 2 справжнього листя розсаду підгодовують аміачною селітрою, а через 12 днів після цього вносять у ґрунт фосфорно-калійне добриво з розрахунку 50 г на 10 л води. За тиждень до висадки у відкритий ґрунт розсаду загартовують, періодично провітрюючи приміщення та скорочуючи полив.
Висадження розсади
Розсаду можна висаджувати у відкритий ґрунт після того, як на рослинах з’явиться по 5–6 справжніх листків та по 2–4 вусики.
Коренева система такої розсади має бути добре розвиненою. У ґрунті роблять ямки і наливають у кожну приблизно по 1 л води, потім висаджують розсаду, залишаючи її на тому ж рівні, на якому вона росла в ємності. Мінімальна відстань між рослинами має становити 20 см, а між рядами — 50 см. Висаджені рослини поливають та мульчують землею.
Догляд
Догляд за культурою полягає в розпушуванні ґрунту, прополюванні рослин, прищипці пагонів, а також у регулярних поливах та підживленнях.
При посіві насіння огірка у відкритий грунт розпушування міжрядь проводять після того, як з’являться масові сходи. Одночасно з розпушуванням пропалюють бур’яни. Через кожні 10 днів розпушування та прополювання повторюють. Після того як на рослині з’явиться 4-6 справжніх листків, огірки злегка підсапують не вище сім’ядольного листя. Плеті спрямовують усередину гряди і прищипують, звільняючи проходи між рядами.
Огірки поливають лише теплою водою, бажано у другій половині дня, але не пізніше 18 годин. Рослина не переносить поливу під корінь, тому воду слід лити у міжряддя.
За період вегетації проводять 4 підживлення мінеральними та органічними добривами. У міру зростання культури по краях рядів можна ставити стовпчики та натягувати нитки. Також огірки часто вирощують на шпалерах. Проте деякі фахівці вважають, що культура зростає без підв’язування.

Рослинам необхідний регулярний полив у період вегетації. Нестача води в ґрунті може уповільнити зростання плодів
та сприяти появі в них гіркоти.

Збір врожаю
В умовах клімату середньої смуги України огірки починають встигати у третій декаді червня – на початку липня. Збирання огірків краще проводити вранці або ввечері, оскільки в цей час плоди більш пружні. Зеленці можна збирати через кожні 2 дні, а за останніх зборів можна зняти останні плоди — пікулі та корнішони.