Томат

Короткий путівник з агротехніки томату

Томат (помідор) - багаторічна рослина сімейства пасльонових, яка обробляється як літник. Батьківщиною томату є Південна Америка, де й досі зустрічаються його дикі форми. У Європу томат було завезено Колумбом. Спочатку він потрапив до Іспанії, Португалії, а потім до Італії, Франції та інших європейських країн.
Спочатку культура оброблялася як декоративна, набагато пізніше її почали використовувати як овочеву рослину. В Україні томат культивується близько 200 років, а на початку він вважався неїстівним та навіть отруйним. Томат сьогодні, завдяки своїм цінним поживним та дієтичним якостям, великій різноманітності сортів, високій чуйності на застосовувані прийоми вирощування – це одна з найпопулярніших культур.
Плоди томату відрізняються високими поживними властивостями та особливим смаком, тому широко використовуються у кулінарії та консервній промисловості.

Волога

Томат відносно посухостійкий, не переносить надмірної вологості ґрунту та повітря, тому вимагає помірного поливу. Найбільше води томат споживає під час плодоношення. Полив проводять 1 раз на 5-7 днів у відкритому грунті і 1 раз на 2-3 дні в закритому грунті при спекотній погоді. При нерівномірному надходженні води плоди томату розтріскуються.

Тепло

Томат – теплолюбна культура. Оптимальна температура його зростання становить 20–25 °С. При температурі повітря 0 ° С відбувається відмирання квіток, температура нижче 0 ° С викликає загибель рослини. Короткочасні зниження температури вдень до 15 ° С та вночі до 8 ° С істотно не впливають на зростання томату. Рослини скоростиглих сортів можуть переносити коротке зниження температури до 3-5 °С. При температурі повітря вище 30 ° С пилок стає стерильним, тому плодоутворення різко знижується.

Світло

Томат - світлолюбна культура, яка може рости і плодоносити при практично безперервному світловому дні.

Грунт

Для вирощування томату підходить будь-який тип ґрунту із слабокислою або нейтральною реакцією. Найкращими попередниками на садовій ділянці є бобові, гарбузові та капустяні культури, а також коренеплоди та цибуля.

Підготовка насіння

В умовах північної смуги України томати вирощують переважно через розсаду. У поодиноких випадках насіння висівають безпосередньо в ґрунт, що затримує віддачу врожаю в середньому на 1 місяць. При вирощуванні розсадним способом посів проводять після 20 березня. Насіння деяких високорослих індетермінантних сортів томатів рекомендується висівати у середині лютого. Перед посівом насіння прогрівають у теплій воді (її температура повинна становити 45 ° С) протягом 3 годин. Після цього їх зсипають у полотняний мішечок і опускають у слабкий розчин марганцевокислого калію на 20-40 хвилин. Протруєне таким чином насіння промивають теплою водою і висівають.

Посів насіння

За 6–7 днів до посіву насіння готують ґрунтову суміш наступного складу: 1 частина торфу, 1 частина гнойового перегною, 1 частина дернової землі, 1 частина тирси. На відро суміші додають 1 столову ложку деревної золи, 1 чайну ложку суперфосфату та 1 чайну ложку сульфату калію. Готову ґрунтову суміш насипають у ємності шаром товщиною 7 см, розрівнюють та ущільнюють. Потім ґрунт поливають розчином мідного купоросу в пропорції 1 чайна ложка на 10 л води.
У ґрунті роблять борозенки глибиною 1 см через кожні 7 см. Відстань між насінням повинна становити 2 см. Після посадки насіння присипають ґрунтовою сумішшю, поливають теплою водою, накривають ємність плівкою і ставлять у тепле темне місце.
З появою сходів плівку знімають. Протягом 6 діб температуру у приміщенні поступово знижують до 12 °С, а потім знову підвищують.

Томати сильніше всіх овочевих культур потребують пікірування, яке стимулює процес утворення нових коренів і тим самим веде до зміцнення кореневої системи.

Пікірування можна проводити після того, як стебла зміцніють і з'являться 2 пари справжнього листя. Сіянці можна пересаджувати як у загальну ємність, так і в індивідуальні стаканчики по одному на кожен. Під час проведення процедури рослина обережно витягується з ґрунту, яке кореневу систему вкорочують на 1/3. Після цього сіянець висаджується в ґрунт у заздалегідь зроблену ямку. Ґрунт навколо стебла сіянця після висадки злегка ущільнюють. Через 10 днів після пікірування розсаду підгодовують розчином, що складається з 5 г аміачної селітри, 15 г хлориду калію, 40 г суперфосфату та 10 л води. Полив проводять помірно, в ранкові або вечірні години. За 1 тиждень до висадки у відкритий ґрунт полив припиняють.

Висадження розсади

Вік розсади, готової до висадки у відкритий ґрунт, має становити 45-70 днів. Вона повинна мати міцне стебло та 6–8 пар листя насиченого зеленого кольору. Для ранньостиглих сортів допускається наявність на розсаді квіткових кистей. Томати висаджують у відкритий ґрунт з кінця квітня до початку червня залежно від погодних умов та можливості захистити розсаду від весняних заморозків. Перед посадкою дільниці роблять невисокі гряди висотою 5–10см. Під час висадки сіянці томату заглиблюють по сім'ядольне листя, потім рясно поливають і мульчують ґрунт торфом або піском.

Догляд

Після посадки томату у відкритий ґрунт перші 2-4 тижні ґрунт навколо рослин розпушують вилами або граблями на глибину 10-15 см. Через 1-2 тижні після висадки рослини підгодовують мінеральними добривами, розчиненими в 10 л води. Поступово кількість добрив, що вносяться, збільшують.
Під час поливу листя оглядають на предмет ураження шкідниками та хворобами, а також регулярно видаляють із ділянки бур'яни. Томат підв'язують до кілків або дроту, натягнутому вздовж грядок. Кілкі краще вбивати на відстані 10 см від стебла рослини.

Для отримання раннього та рясного врожаю у томатів деяких сортів проводять прищипку верхівкових бруньок.

Збір врожаю

Збирають томати в міру їх дозрівання, визначаючи готовність за розміром та кольором плодів. Перед початком осінніх заморозків з кущів знімають усі плоди, у тому числі й незрілі, і дозарюють в домашніх умовах, наприклад на підвіконні.