Баклажан
Короткий путівник з агротехніки баклажану
Баклажан - багаторічна рослина сімейства пасльонових, яку вирощують як однорічну. Рослина утворює невеликі кущі заввишки 60-70 см. Плоди баклажана - великі ягоди округлої, грушоподібної або овальної форми. Вони найчастіше мають фіолетове забарвлення, але зустрічаються сорти зі смугастими, білими, зеленими і навіть червоними плодами.
При повному дозріванні баклажани стають несмачними, тому в їжу їх вживають трохи недозрілими.
Вживання баклажанів нормалізує водний обмін в організмі, покращує роботу серцевого м'яза, виводить солі сечової кислоти. Його корисно вводити в раціон при подагрі, різних серцево-судинних захворюваннях, запорах, порушення функції печінки, нирок.
Волога
Баклажан досить вимогливий до умов вирощування: не переносить перезволоження ґрунту і є посухостійкою рослиною.
Тепло
Це теплолюбна культура. Оптимальна температура для зростання та розвитку баклажану становить 26–30 °С. Рослина легко переносить короткочасні осінні заморозки до -2 °С.
Світло
Баклажан є світлолюбною рослиною.
Грунт
Віддає перевагу легким супіщаним або суглинистим грунтам з рівнем pH, рівним 6–6,5. Культура краще зростає і швидше розвивається, якщо її попередниками на садовій ділянці були капуста, морква, огірки. Не слід розміщувати баклажани на ділянці, де раніше росли картопля і томати. Крім того, не можна висаджувати баклажани на ділянці з високим заляганням ґрунтових вод, оскільки рослина має потужну кореневу систему, що проникає на глибину до 1,5 м-коду.
Підготовка насіння
Перед посадкою насіння сортують. Для цього ємність наполовину заповнюють водою, додавши 50 г кухонної солі. Після розчинення солі насіння висипають в ємність, перемішують протягом 2 хвилин, а потім дають відстоятися 5 хвилин.
Спливли насіння видаляють, а осілі промивають чистою водою і просушують. Перед посадкою насіння можна проростити за температури 23–27 °С.
Баклажани на розсаду висівають наприкінці лютого або на початку березня у спеціальний посуд для пророщування насіння (горщики, ящики). Ґрунтова суміш для розсади повинна складатися з 2 частин дернової землі, 1 частини перегною та 0,5 частини піску. Грунт ущільнюють і роблять невеликі ямки з відривом 3 див друг від друга.
Посіви поливають водою кімнатної температури, а зверху прикривають плівкою чи склом. Після того, як з'являться сходи, проводять пікірування в горщики з такою ж ґрунтовою сумішшю. Якщо розсада виглядає слабкою і млявою, її підгодовують настоєм коров'яку (1:10) або курячого посліду (1:15).
Деякі фахівці вважають, що пікірування та пересадка згубно діють на сіянці баклажану. З цієї причини можливий посів культури безпосередньо в склянки або інші ємності, в яких розсада розвиватиметься до висадки у відкритий ґрунт. Як правило, у кожну ємність висівають по 2 насінини. З появою паростків один із них видаляють.
Висадження розсади
Висадку розсади баклажану у відкритий ґрунт проводять у період з кінця травня до початку червня. Здорова розсада повинна мати по 5-7 листочків, а її вік - 50-70 днів. Сіянці висаджують у ряди з міжряддями в 70 см або стрічковим способом з міжряддями, рівними 90 і 50 см. Мінімальна відстань між рослинами повинна становити 25 см, максимальна – 30 см. При посадці сіянці не заглиблюють. Рівень посадки повинен відповідати рівню, на якому розсада зростала у ємності.
Після посадки рослини поливають.
Висадку розсади в захищений ґрунт (парник, теплицю, під плівкове укриття) проводять у квітні. Якщо у теплиці немає спеціального підігріву, баклажани висаджують на початку травня. При кожному поливі рослини підгодовують.
Догляд
Баклажан дуже вимогливий до тепла: оптимальна температура зростання культури становить 18–30 °С. Рослина важко приживається і в цей період потребує постійного зволоження. Режим поливу залежить від кліматичних умов, також від стадії зростання культури. У період цвітіння баклажан поливають 1-2 рази на тиждень, у період плодоутворення - 2-3 рази на тиждень. Полив проводять із розрахунку 10–12 л води на 1 м2 під час цвітіння та 12–14 л на 1 м2 під час формування плодів.
За 1 сезон проводять 3-5 підживлень комплексними мінеральними добривами з розрахунку 30-40 г на 1 м2. Перший раз культуру удобрюють при появі бутонів, потім перед масовим збиранням плодів та під час формування плодів на бічних пагонах.Після посадки рослини поливають.
Висадку розсади в захищений ґрунт (парник, теплицю, під плівкове укриття) проводять у квітні. Якщо у теплиці немає спеціального підігріву, баклажани висаджують на початку травня. При кожному поливі рослини підгодовують.
Збір врожаю
Баклажани за термінами дозрівання можуть бути ранніми або пізніми. Ранні сорти дозрівають через 100-110 днів після появи сходів, пізні - через 110-140 днів. Якщо терміни дозрівання невідомі, збирання врожаю проводять після того, як баклажани досягнуть стадії технічної зрілості, яку можна визначити по сильному блиску глянцевому плодів.