Поради

Салат айсберг – вимоги, вирощування і догляд

Салат айсберг, інакше його називають хрустким, в даний час є одним з найпопулярніших сортів салату. Він походить із Середземноморського басейну і зобов’язаний своєю назвою своїм ніжним і тендітним листям, які все частіше присутні на польських столах у вигляді доповнення до вечері або як елемент весняного салату. Не дивно, що салат айсберг знайшов стільки прихильників в Україні – це низькокалорійний овоч, має соковитий освіжаючий смак і є джерелом цінних вітамінів і мінералів, таких як вітаміни A, D, E, B9, бета- каротин, залізо, магній, калій, кальцій і цинк. Крім того, салат покращує обмін речовин, уповільнює процеси старіння, оптимально впливає на нервову систему. Перевагою салату айсберг є також те, що при зберіганні в холодильнику він довше, ніж інші види салату, залишається свіжим.

Кліматичні та ґрунтові вимоги

Салат Айсберг віддає перевагу прохолодному клімату, тому найкращі райони для вирощування – це гірські та прибережні райони. Салат Айсберг проростає при температурі вище 4ºC, найбільш оптимальна температура 12-14ºC. Добре розвинена головка салату айсберг може тривалий час витримувати навіть мінусову температуру.

Що стосується грунту, то садити салат потрібно в легку, родючий і помірно вологий грунт. Салат погано переносить посушливі місця, але в той же час негативно реагує на перелив – його листя жовтіє і гниє.

Посадка і вирощування

Салат Айсберг найчастіше вирощують розсадою. Для цього найкраще підготувати тепле приміщення з доступом світла (наприклад, велике підвіконня з південною експозицією), тому що салат проростає тільки в добре освітлених місцях. Пам’ятайте про належну вологість ґрунту – салат росте лише в добре политому місці. Якщо ми хочемо отримати 100 штук салату, нам знадобиться менше 0,5 г насіння. Коли на салаті з’являться перші листочки, рослина пікірують в невеликі горщики, доповнюючи торф’яним субстратом. У період найсильнішого росту салату, тобто коли з’явиться все більше листя, температура повітря не повинна опускатися нижче 12ºC вдень і 4ºC вночі. При зниженні температури ріст зеленої маси може сповільнюватися.

Перед посадкою салату рекомендується перемістити розсаду в цільове місце вирощування і захистити її низьким тунелем. Тунель запобіжить промерзанню розсади в холодні ночі.

На рубежі березня-квітня можна приступати до посадки. Розсаду слід розміщувати досить неглибоко, таким чином, щоб край ємності або горщика трохи виступав над землею. Рослини слід розташовувати на відстані 30 см один від одного. Салат Айсберг відмінно підходить як попередня культура або для одночасного вирощування з іншими видами овочів. Під час росту рослини субстрат потрібно підтримувати постійно вологим, тому що сухий грунт негативно позначиться на смакових якостях листя салату (листя може придбати неприємний, гіркуватий присмак).

Врожай

Салат Айсберг, як і будь-який сорт салату, є швидкорослою рослиною з коротким періодом вегетації. Перший урожай салату айсберг можна збирати вже на початку літа, але пам’ятайте, що збирають салат поступово, коли головки добре виростуть. Найкращий час для збору – ранок, коли рослина добре змочене водою. Зріжте головки гострим ножем прямо над землею, потім зріжте нижні листки, якщо вони пошкоджені. Салат айсберг залишається свіжим до 7 днів після збору, але зберігати його необхідно в холодильнику.

Догляд

Вирощування салату айсберг обмежується розпушуванням і прополкою ґрунту та знищенням шкідливих для салату організмів, наприклад равликів. Не забувайте регулярно поливати розсаду, адже від правильного поливу багато в чому залежатиме смак салату. Важливо також підтримувати достатню вологість повітря – в спекотне і посушливе літо провітрюйте приміщення, де вирощується салат, і стежте за тим, щоб не поливати листя. При недостатній вологості повітря на листках салату може з’явитися скло (надмірна вологість повітря) або згоріти (дуже низька вологість повітря).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *