Поради

Помідори

Сорти

Помідори вирощуються так давно, що було виведено сотні сортів. Спочатку цей фрукт вирощували корінні жителі біля сучасної Мексики. Після європейської колонізації Америки помідори були вивезені до Європи та Азії та вирощувалися там до кінця 16 століття. Оскільки вони є важливою сільськогосподарською культурою, у рамках програм селекції було створено безліч сучасних сортів, які можна додати до оригінальних сортів.

Сорти томатів можна класифікувати за їх характеристиками плодів, передбачуваного використання та характеру зростання. Наприклад, є помідори черрі, томати сливкі та м’ясисті, які використовуються по-різному. Вибір сорту для вашого саду залежить від того, який сорт томату ви хочете і як ваш клімат та умови вирощування впливають на дозрівання.

Час дозрівання

Сорти томатів дозрівають протягом широкого діапазону часу, зазвичай від 50 днів для ранніх черрі сортів до 60 днів для ранніх сортів з повнорозмірними плодами; 75 днів для середньостиглих сортів; та 85 днів для пізніших, повносезонних сортів із розсади. Посадки прямим посівом достигають приблизно на 25 днів довше.

У районах з холодним кліматом та коротким сезоном вибирайте насіння томатів, у яких найменша кількість днів до дозрівання (коли дозрівають перші плоди), вказані на упаковці. Холодніші вечірні температури затримують зростання рослин і дозрівання плодів, тому додайте мінімум від 10 днів до 2 тижнів до кількості днів до дозрівання, вказаної на упаковці насіння.

Висота рослин

Помідори поділяються на три категорії за характером зростання: детермінантні, індетермінантні та напівдетермінантні. Характер зростання визначає розмір рослини, характер дозрівання плодів, а також тип підтримки рослини та обрізки, які потрібні рослині.

Детермінантні

Детермінантні томати мають кілька основних стебел, що вільно дають бічні пагони. Основні пагони та гілки швидко ростуть, а потім на їхніх кінцях утворюються суцвіття, які зупиняють подальше зростання стебла і дозволяють рослині почати дозрівання плодів. В результаті детермінантні рослини, як правило, дозрівають протягом короткого періоду часу, зазвичай лише за кілька тижнів.

Цей сорт помідорів є гарним вибором для регіонів із холодним кліматом, бо він рано дозріває. Крім того, їх компактне зростання полегшує їх захист від морозу за допомогою таких методів, як захист від холоду та «водяні стіни».

Через свої характеристики гілкування та цвітіння детермінантні сорти, як правило, досить короткі (від 40 до 70 см заввишки) та густі. Так, ці сорти томатів добре ростуть у контейнерах та завдяки концентрованому дозріванню добре підходять для переробки.

Індетермінантні

Індетермінантні помідори ростуть та квітнути весь сезон. Ці види помідорів не дають верхівкового суцвіття, тому стебла продовжують рости, доки не загинуть від морозу. В результаті плоди виробляються постійно і дозрівають протягом тривалого часу. Їх часто називають «в’юнкими» томатами, хоча вони не можуть обвиватися навколо шпалери; садівник повинен підв’язати їх стебла вручну. Висота рослин може досягати 2-3 метрів і давати велику кількість кистей томатів. Цвітіння індетермінантних сортів починається після 9-12 листків, через кожні три листки закладаються квіткові кисті.в особливо добре підходять для підрізання та обрізки.

Сійко насіння томатів помідорів

Напівдетермінантні

Напівдетермінантні помідори, особливо сорти великоплідні м’ясисті, мають ріст між індетермінантними та детермінантними сортами (зазвичай близько 1 метра). Вони дають сильні бічні пагони, які часто закінчуються квітучою кистю. Тому бічні пагони зазвичай не видаляють.

Фертильність та генотип

Помідори зазвичай самозапильні, хоча деякі дикі родичі та деякі види черрі мають тенденцію до ауткросінгу (потрібний інший сорт як запилювач). Самозапилення допомагає зберегти багато традиційних типів як чистих ліній, що означає, що одне насіння має той же генотип (генетичний склад), що і всі інші, і відтворюватиметься з покоління в покоління.

Ряд сучасних сортів є гібридами F1. Вони однорідні і можуть бути більш продуктивними, ніж традиційні типи, але вони не будуть правильно розмножуватися із збереженого насіння. Пакет із насінням зазвичай вказує, чи є сорт гібридом F1.

Деякі види томатів можуть зав’язувати плоди без запилення пилком (партенокарпічні плоди). Вони будуть продуктивними, навіть якщо температура вирощування надто висока або дуже низька для нормального зав’язування томатів. Оскільки вони також мають раннє детерміноване зростання, ці сорти зав’язують плоди прохолодної весни та раннього літа. Коли температура потеплішає, квітки помідорів будуть запилені, а в плодах з’явиться насіння.

Ряд сортів томатів не відповідають наведеним вище описам. Це можуть бути селекційні, які сильно розрізняються за розміром, формою, кольором, смаком та іншими характеристиками. Зверніть увагу, що не всі типи цієї категорії є справжніми старими сортами. Деякі з них є більш новими сортами, такими як Індіго Роуз, який відрізняється дуже високим вмістом антоціанів. Антоціани – це пігменти, що надають фруктам червоного, фіолетового або синього кольору.

Розмноження

Проста і недорога альтернатива купівлі розсади – розмноження томатів насінням. Часто це єдиний спосіб отримати рослини рідкісних цікавих сортів. Ви можете вирощувати рослини з насіння у теплиці, парнику або підвіконні. Найкраща температура ґрунту для проростання насіння становить від 15 до 21°С. Для отримання добрих рослин з насіння потрібно від 5 до 8 тижнів, залежно від температури.

Посадіть насіння в окремі горщики або пластикові миски, наповнені ґрунтовою сумішшю. Щоб полегшити пересадку, не садіть більше 6-8 насінин на 10 квадратних см. Накрийте пластиковим куполом, склом або плівкою, доки рослини не зійдуть. Коли з’явиться перше справжнє листя, пересадіть у контейнери діаметром не менше 8 см. Поливайте розсаду один раз на тиждень комплексним добривом.

Ви також можете садити насіння прямо в землю після середини травня за умови, що ви боретеся з бур’янами шляхом ретельного розпушування. Для прямого посіву слід розглядати лише ранньостиглі сорти. У районах з холодним кліматом прямий посів неможливий через нижчу температуру грунту і короткий вегетаційний період. Натомість використовуйте трансплантати для більшого успіху.

Щеплені рослини томата

Помідори також можна щепити – процес, при якому бажаний сорт вирощується на підщепі іншого сорту. Щеплені рослини томатів зазвичай дають більші плоди та врожаї і широко використовуються для вирощування в теплицях. Цей процес був прийнятий як спосіб уникнути проблем із хворобами, що передаються через ґрунт у теплицях, які дуже важко контролювати іншими засобами.

Реальна перевага щеплення для домашнього садівника полягає в тому, що вона відновлює врожай селекційних або інших культурних сортів, яким не вистачає стійкості до хвороб чи шкідників. В одному дослідженні OSU щеплені та вирощені з розсади рослини «Індиго Роуз» порівнювалися за врожайністю. Щеплені рослини давали втричі більше врожаю, ніж рослини, вирощені з розсади. Щеплені селекційні сорти, що дають плоди чудової якості, але виводилися без стійкості до звичайних патогенів, показують аналогічні результати. Щеплені рослини значно дорожчі, ніж вирощені з насіння, але вони можуть бути кращими шансами на успіх із важкими сортами.

Щеплені рослини вирощують так само, як нещеплені. Обов’язково тримайте щеплення над грунтом. Видаліть відростки, які з’являються з-під щепи, і не дозволяйте стеблам над щеплею лежати на грунті і утворювати коріння.

Також почитайте про агротехніку томатів

Схожі повідомлення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *