Поради

Вирощування томатів в польових умовах

Томат (Lycopersicon esculentum Mill.) був завезений до Європи в 16 столітті з Південної Америки, де його культивували раніше. Спочатку її не їли охоче, а використовували як декоративну рослину або афродизіак – вона відноситься до сімейства пасльонових, куди також входять пасльонові отруйні і беладона (мертва беладона). Лише на початку 19 століття його почали культивувати у великих масштабах. У Україні він був введений в культуру після Другої світової війни і зараз має велике економічне значення.

Ботанічний опис
Помідор однорічний. Має стрижневий корінь, але внаслідок культивації, зокрема стьобування, його вкорочують, що дає більшу кількість бічних коренів. Вони ростуть до 60 см в радіусі і до 90 см в глибину ґрунту.

Стебло, вкрите короткими волосками, виростає від 40 до 200 см. У вологу погоду на засипаній ґрунтом частині можуть з’явитися придаткові корені. Головний пагін спочатку росте вертикально, потім з часом згинається. У деяких сортів (карликових) габітус залишається прямостоячим. З пазух листків головного стебла відростають бічні пагони першого порядку, а з них — другого і т. д. Стебло моноподіально розгалужується до появи на верхівці першого суцвіття, потім роздвоюється, коли бічний пагін стає основним. . У самозакінчуваних (карликових) сортах ріст пригнічується у відповідній для сорту фазі. Листя виростають овальні, зубчасті, опушені, виділяють характерний запах.

Квіти з’являються через 50-60 днів після сходів. Вони жовті, гермафродитні, зазвичай п’ятилопатеві, зірчасті. Переважно самозапильні. Зібрані в суцвіття, яке називається пучком, по 5-20 шт.(зазвичай 3-8). Залежно від сорту суцвіття бувають одинарними, махровими і складними.

Плід помідора — нерозривна ягода, яка дозріває через 6-8 тижнів після запилення. Характеризується різноманітністю форм, розмірів і кольорів. Колір в першу чергу залежить від вмісту в шкірці барвників.

В 1 грамі міститься 300-350 плоских, ниркоподібних і волосистих насінин. Зберігають схожість до 5 років.

Господарське та харчове значення
Помідор – дуже важливий і цінний овоч. Щороку в Україні його споживають приблизно 10 г на душу населення. Свіжі плоди їдять цілий рік. У харчовій промисловості їх використовують для виробництва концентратів, соків, м’якоті, соусів, кетчупів, дитячих страв, м’ясних і рибних консервів, супів. Фрукти також можна маринувати, консервувати або сушити. Близько 50-55% врожаю використовується в переробній промисловості. З року в рік зростає як виробництво, так і споживання томатів, особливо плодів середнього розміру та типу черрі. Зараз у Україні вирощування все частіше здійснюється в грунті, від виробництва в теплиці або під плівкою відмовляються. На Заході, в країнах подібної широти, найбільш поширене тепличне вирощування.

Плоди томатів зазвичай містять, залежно від сорту, від 5 до 8% сухої речовини. Вони багаті на вітамін С, провітамін А і вітаміни групи В. Червоні сорти містять більше лікопіну, а жовтуваті – β-каротину. Помідор – низькокалорійний овоч, який з успіхом можна включити в раціон кожного. Не рекомендується вживати в їжу незрілі зелені плоди, так як вони можуть містити соланін, отруйний для організму людини.

Сорти
В даний час культивуються в основному самозапильні гібридні сорти. Сорти розрізняють за:

тривалість вегетаційного періоду: дуже ранній (95–105 днів); ранній (105–115 днів); середньоранній (116–135); пізній (після 130 днів);
тип росту: окремі (карликові) жорсткі стебла, що ростуть до 40 см; тонкі стебла, що самообриваються, головне стебло виростає до 70 см, кожен стебло закінчується суцвіттям; високорослий (нескінченний ріст) з тонкими стеблами без кінця росту;
форма і колір плодів: кулясті, приплюснуті кулясті, подовжені, ребристі, гладкі; жовтий, помаранчевий, малиновий, червоний, чорний з відтінками фіолетового;
розмір плодів (за європейськими стандартами): тип вишні 15–30 г; вишня коктейльна 25-40 г; з дрібними плодами 50-100 г, діаметром 47-57 мм; з середніми плодами 100-150 г, діаметром 57-67 мм; з великими плодами 150-200, діаметром 67-82 мм; з дуже великими плодами від 200 г до 1 кг, діаметром понад 82 мм;
використання: салатне, промислове, самообслуговування, коктейльне, аматорське.
Рекомендовані сорти: Андрус, (нескінченний), Figiel (вишневий, нескінченний), Гетьман (самокінчається), Malinowy Ožarowski (нескінченний), Malinowy Warszawski (нескінченний), Płomień (нескінченний), Sabała (самокінчається).

Кліматичні та ґрунтові вимоги
В Україні через кліматичні умови томат вирощують лише з травня по жовтень. Навіть температура 2°С смертельна для рослин. Найкраще насіння проростає при температурі 14–16°С, оптимальною є 18–20°С. Томат добре розвивається при різниці температур вдень і вночі 8-10°С, тому найбільш підходящою є температура 25°С вдень і 17°С вночі. Для розвитку квіток і зав’язування плодів потрібна температура близько 30°C. Для вирощування найкраще вибрати місце, захищене від вітру.

Вимог до вологості повітря томат не пред’являє. Добре розвивається при відносній вологості повітря 50-60%. Підвищена вологість може викликати захворювання. Більше значення для росту має вологість ґрунту. У початковій фазі росту томатів грунт повинен мати 60% польової вологостійкості, а в період плодоношення 70-75%. Не слід сприяти підтримці підвищеної вологості грунту, а тим більше застою води, щоб не призвести до появи грибкових захворювань і загибелі рослин.

Томат добре росте на багатьох типах ґрунту. Найкращий — середньоважкий, гумусний, поживний, добре прогрівається і помірно вологий. Реакція ґрунту від нейтральної до слабокислої, рН 5,2–6,0. На легких і торф’янистих ґрунтах гірше ростуть самозривні сорти, а на важких і перегнійних — найкращі.

Сівозміна і внесення добрив
Найкраще томат росте на 2-3-й рік після внесення гною. У перший рік після внесення гною добре розвиваються тільки карликові сорти. Необхідно дотримуватися сівозміни і не можна вирощувати пасльонові поспіль. Особливо заборонено вирощувати томати після картоплі через фітофторозу. Ідеальними попередниками є капуста, бобові та цибуля.

Підживлення азотом, фосфором і калієм особливо важливі при вирощуванні томатів. При внесенні органічних добрив необхідно вносити мінеральні добрива в кількості (на 1 га) 100-150 кг N, 80-100 кг P205 і 150-200 кг K20 (за даними аналізу ґрунту). Азотні добрива вносять у два прийоми. Перший перед висадкою розсади. Другий через 2 тижні після її надходження. Для високорослих сортів її ділять на 3 частини. Дози фосфору і калію також можна розділити, але перед висадкою розсади їх рекомендується давати в комплексі. Калійні добрива слід вносити у вигляді сульфату калію. Рекомендується проводити підживлення зеленими добривами з вики і гороху польового, а також гноївкою кропиви кожні 15 днів, 2-3 рази після висаджування розсади, а потім гною живокосту. Вапнування не можна проводити безпосередньо перед вирощуванням томатів, оскільки вони чутливі до цієї обробки. Восени під оранку використовують магнезійне або доломітове вапно в дозі 30-50 т/га.

Вирощування з розсади
Вирощування розсади займає від 50 до 60 днів. На 1 га потрібно близько 200-300 г насіння. З 1 гр. вийде близько 200 саджанців. Перед посівом насіння необхідно протруїти і за 2-3 тижні до посіву пропарити субстрат. Хороший субстрат – 1/3 перегною, 1/3 садової землі і 1/3 торфу або перліту.

Термін посіву залежить від сорту і терміну висадки розсади на поле. Посів зазвичай відбувається на рубежі квітня-травня і проводиться в теплиці, ревізії або тунелі, де температура повинна бути 18-20 ° С. Насіння висівають у багатопланові планки. Після появи першого справжнього листка рослини пікірують у горщики діаметром 8-10 см, наповнені субстратом такого ж складу, як і для посіву. Насіння також можна висівати прямо в горщики, що зменшить робоче навантаження, але не обов’язково гарантує кращий розвиток рослин і більший урожай. Розсаду також можна пікірувати в тунель для грядок з підігрітим субстратом. Відстань в цьому випадку повинна бути 10х10 см. При посіві насіння безпосередньо в тунель міжряддя слід розташовувати через кожні 10 см, а в рядках через 3 см. Термін посіву – кінець квітня або початок травня. Посів безпосередньо в тунель зазвичай використовують на великих плантаціях.

Перед висадкою в поле розсаду необхідно загартувати, обмеживши полив і використовуючи інтенсивне провітрювання протягом приблизно 7 днів. Хороша розсада для посадки повинна, в залежності від сорту, бути висотою 15-30 см і мати 5-8 листків.

Перед посадкою розсади кореневу грудку необхідно полити. Це допоможе акуратніше дістати рослину з горщика, не пошкодивши коріння. Посадку в грунт проводять у другій половині травня, після весняних заморозків. Помістіть рослину в грунт так, щоб перші листочки були над поверхнею і не торкалися землі. Після посадки помідори потрібно рясно полити, потім присипати сухою землею і злегка ущільнити. На великих площах застосовують механічну посадку, а на невеликих — ручну лопатою або сівалкою, в обох випадках у борозенки.

Кращими умовами для висадки розсади є похмура, але не дощова погода, якщо тільки сонячні дні, то найкраще це робити ввечері. Посадку зазвичай проводять рядами. Густота посіву залежить від вирощуваного сорту та типу ґрунту. Для ранніх сортів відстань 80×40–50 см, для пізніх — 80–100×50–80 см або 80×80 см. Карликові сорти висаджують щільніше. Висаджену розсаду висаджують в похилому положенні і глибше.

Для вирощування високорослих сортів слід підготувати 1,5-метрові кілки. Карлики зазвичай не прив’язують до опор, хоча в невеликих насадженнях опора полегшує догляд.

У вирощуванні томатів також використовується метод прямого посіву в поле, але він не рекомендований в польських кліматичних умовах, вимагає додаткових робіт і може не дати очікуваного врожаю.

Лікування по догляду
Кола: на відстані приблизно 10 см від рослини вбивають 1,5-метровий кілок, в який не дуже туго підв’язують держак. Найчастіше його використовують у високорослих сортів, а ось для карликових сортів протипоказань немає.

Мульчування: грунт накривають соломою, торфом, листям або чорною плівкою. Найкраща мульча – остання. Це дозволяє обмежити ріст бур’янів, підтримувати теплу температуру навколо коренів і підтримувати належну вологість ґрунту.

Видалення листя: листя, що торкаються поверхні ґрунту, сухе листя та ті, що затінюють плоди, слід видаляти.

Обрізка і видалення бруньок: рішучим рухом, без висмикування, бруньки відриваються – цю процедуру проводять тільки у сортів, які не закінчують ріст.

Полив: рослини поливають теплою водою біля основи, щоб не намочити листя.

Прополка: на невеликих плантаціях рекомендується ручна прополка, на великих – гербіциди та механічна прополка.

Гормонізація квітів: прискорення зав’язування плодів і підвищення врожайності шляхом замочування квітів у спеціальному розчині.

Підживлення: позакореневе підживлення комплексними або однокомпонентними добривами.

Видалення хворих і зіпсованих плодів

Захист від хвороб і шкідників, в основному: чорної гнилі, фітофтори, фітофторозу картоплі, альтернаріозу томатів; веснянка, попелиця, колорадський жук.

Збір і зберігання
За стиглістю розрізняють зелені, підрослі, біліючі, освітлені і червоні плоди. Для транспортування придатні рано зібрані помідори, плоди яких недостатньо дозрілі. Стиглі, червоні призначені для переробки, вони гірше переносять транспортування.

Плоди збирають кожні 3-4 дні, вранці, після сходу роси. Збирати врожай слід до перших заморозків. Перед настанням холодів всі плоди збирають з кущів і укладають в ящики для дозрівання.

Помідори зберігають залежно від їх зрілості. Вирощені зелені плоди, біліючи і підгоряючи, зберігають при 12-13°С, а червоні — при 8-10°С. Відносна вологість повітря повинна бути 85-95%. Вирощені зелені плоди зберігаються довше (3-4 тижні), а стиглі — лише тиждень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *